Make your own free website on Tripod.com

 

Teddy's Wins
April 1 to June 30, 1999

Last updated June 30, 1999

Click on the underlined text to view a picture of that win.

52

 20

7

6

8

7

4

1

Breed Points

932

Group Points

7842

All Breed 

15,210

6/27/99 - K. C. of Beverly Hills, Long Beach, CA
Judge: Mr. James G. Renyolds  46 (8-22-9-7)
Group Judge: Mr. R. A. Fisher (611)

Best of Breed & Group 1

6/26/99 - Great Western Terrier Association Of Southern California, CTCA Roving Specialty, Long Beach, CA
Judge: Mr. Desmond J. Murphy

Award of Merit

6/25/99 - Great Western Terrier Association Of Southern California, Cairn Terrier Club of Southern California Specialty, Long Beach, CA
Judge: Mrs. Mildred K. Bryant 70 (14-31-3V-11-11)
Group Judge: Dr. Glen T. Fancy (1072)
Best of Breed & Group 1 *BIS

6/18/99 - Little Fort K. C. Of Waukegan, Zion, IL
Judge: Mrs. Mable "Jinx" Gunville 33 (6-16-8-3)

Best of Breed

6/13/99 - Lake Minnetonka K.C., Waconia, MN
Judge: Mr. D. J. Murphy 27 (10-13-3-1)


Best of Breed

6/12/99 - Lake Minnetonka K.C., Waconia, MN
Judge: R. F. Fetzer 28 (10-13-4-1)
Group Judge: Mr. Kenneth M. McDermott (185)

  Best of Breed & Group 1

6/11/99 - Greater Twin Cities Sumac Cairn Terrier Club Specialty, Hugo, MN 38 (12-18-4-4)
Judge: Mr. Kenneth M. McDermott

Best of Breed

6/6/99 - Evergreen Colorado K.C., Longmont, CO
Judge: Dr. R. F. Greathouse 13 (5-6-2-0)
Group Judge: Mrs. B. R. Kneale (157)
Best of Breed, Group 2

6/5/99 - Flatirons K.C., Longmont, CO
Judge: Mrs. B. R. Kneale 13 (4-6-2-1)
Group Judge: Mr. Donald I. Sandberg (124)
Best in Show Judge:  Mr. Robert J. Moore (1995)

Best of Breed, Group 1, Best in Show

5/31/99 - Antelope Valley K.C., Pamona, CA
Judge: Mrs. C. P. Patterson 7 (2-3-2-0)
Group Judge: Mr. Roger Hartinger (190)
Best In Show Judge: W. C. Stebbins (2308)

Best of Breed, Group 1, Best in Show

5/30/99 - Los Encinos K.C., Pamona, CA
Judge: Mr. J. Richardson 7 (2-3-2-0)
Group Judge: Mrs. Paula Hartinger (187)

Best of Breed & Group I

5/29/99 - San Gabriel Valley K.C., Pamona, CA
Judge: Mr. Seymour N. Weiss 8 (3-3-2-0)

5/28/99 - San Fernando K.C., Pamona, CA
Judge: Mr. Raymond D. Bay 8 (3-3-2-0)
Group Judge: Mr. Seymour N. Weiss (187)

Best of Breed & Group I

5/23/99 - Del Sur K.C., Inc., Rancho Santa Fe, CA
Judge: Mrs. Elaine Young 7 (2-2-3-0)

Best of Breed

5/22/99 - Cabrillo K.C., Inc., Rancho Santa Fe, CA
Judge: Miss Maxine V. Beam 7 (2-2-3-0)
Group Judge: Miss Maxine V. Beam (148)

Best of Breed & Group 1

5/16/99 - Greater Emporia K.C., Inc., Emporia, KS 
Judge: Mr. Joseph. E. Gregory (0-1-1-0)
Group Judge: Dr. Dr. H. Smith (58)

Best of Breed & Group 4

5/15/99 - Greater Emporia K.C., Inc., Emporia, KS 
Judge: Dr. Dr. H. Smith (0-1-1-0)
Group Judge: Mr. Joseph. E. Gregory (56)

Best of Breed & Group 1

5/9/99 - Mensona Kennel Club, Santa Rosa, CA 
Judge: Mr. Robert A. Fisher   (1-3-3-0) 7
Group Judge: Mr. Robert D. Sharp (135)
Best in Show Judge: Mr. Robert A. Fisher   (1471)

Best of Breed, Group 1, Best in Show

5/8/99 - Mensona Kennel Club, Santa Rosa, CA 
Judge: Mr. Victor S. Boutwell (1-3-3-0) 7
Group Judge: Mr. Robert A. Fisher (132)
Best in Show Judge: Mr. F.C. Bassett (1532)

Best of Breed, Group 1, Best in Show

5/2/99 - Lake Mathews KC, Chino, CA 
Judge: Mrs. Neatha L. Robinson (2-4-1-0) 7
Group Judge: Mrs. Margaret Y. Renihan (122)
Best in Show Judge: Ms. Marjorie Martorella (1664)

Best of Breed, Group 1, Best in Show

5/1/99 - Lake Mathews KC, Chino, CA 
Judge: Mrs. Frances G. Cazier (2-4-1-0) 7

Best of Breed 

4/25/99 - Coso Dog Fanciers of Calif., Ridgecrest, CA 
Judge: Mrs. Grace M. Brewin  (0-0-1-0) 1
Group Judge: Mr. Norman L. Patton (60)

Best of Breed & Group 1

4/24/99 - Coso Dog Fanciers of Calif., Ridgecrest, CA 
Judge: Mrs. Elaine Rigden   (0-0-1-0) 1
Group Judge: Mrs. Grace M. Brewin (61)

Best of Breed & Group 4

4/16/99 - Sacramento KC, Sacramento, CA 
Judge: Mr. Walter Goodman  (13-10-3-3) 29
Group Judge: Mr. R. Stephen Shaw (467)

Best of Breed & Group 3

4/16/99 - Northern California Terrier Assoc., Sacramento, CA 
Judge: Mrs. Cindy Vogels (14-15-4-4-1) 38
Group Judge: Mr. Walter Goodman 555

Best of Breed & Group 1 *BIS

4/11/99 - Silver State KC, Las Vegas, NV 
Judge: Mrs. G.P. Dawkins (0-0-2-0) 2
Group Judge: Mrs. R.S. Forsyth (75)
Best of Breed & Group 2


4/10/99 - Silver State KC, Las Vegas NV 
Judge: Mrs. R.S. Forsyth (0-0-2-0) 2
Group Judge: Mr. M.L. Downing  (80)
Best of Breed & Group 1

4/4/99 - Kern County KC, Bakersfield, CA 
Judge: Mr. Jerry L. Roszman (1-0-3-0) 4
Group Judge: Mrs. M. P. Mickelson  (97)

Best of Breed & Group 3

4/3/99 - Sun Maid KC of Fresno, Bakersfield, CA 
Judge: Mrs. Dorothy Mcdonald (1-0-4-0) 5

Group judge: Mrs. Dorothy Mcdonald  (117)
Best of Breed & Group 1

4/2/99 - Sequoia KC, Bakersfield, CA 
Judge: Mr. William Bergum   (1-0-4-0) 5
Group Judge: Mr. William Bergum   (108)
Best of Breed & Group 3 

Go to Teddy's Wins July to Septemeber 1999
Go to Teddy's Wins January to March 1999
Go to Teddy's Wins July to December 1998
Go to Teddy's Wins January to June 1998
Go to Teddy's Wins 1996/97



Disclaimer: The reader may download one copy for personal use, but any further dissemination of the article needs to be with express permission of the author.
Click on the Ruby slippers to go home
Table of Contents

This page has been visited  times since January 28, 1999
This page was last  June 10, 1999



[Home][CTCA Rescue & Breeder Referral][In the Movies][History][Responsible Breeder][Rescue]
[Genetics & Health Issues] [Color Changes ][ Great Temperaments][Behavior Problems][Index to Fun]
[Links][Champions] [Photo Album][Index to Stud Dogs ][Meet Peter, Riley's handler]
[Index to the Ladies][Index to Whippets][Grooming Day][The Winners Circle [About Me]
[Web Rings] [Awards] [Artwork] [Crests][E-Mail]

Copyright Rose Croft Cairn Terriers 1997/98/99/00
Web Design & maintenance by Jerrie Wolfe